close
close

Voice News

CA News 2024

searchengine

2024 NCAA DII Women’s Tennis Championship: Brackets, Scores, Schedule

The 2024 NCAA DII Women’s Tennis Championship court and bracket were unveiled on Monday, May 6, on NCAA.com. The NCAA Division II Men’s and Women’s Tennis Committee has selected the 48 teams that will participate in the 2024 NCAA Division II Women’s Tennis Championships.

Complete DII women’s tennis rosters released | Printable bracket of the 2024 Regionals

The preliminary rounds will consist of single-elimination intra-regional competition. The host sites for the preliminary round will be determined by the NCAA Division II Men’s and Women’s Tennis Committee, with priority given to the top two seeded teams. The winning team from each regional location will advance to the championship round of 16.

The committee will place all 16 teams that advance after the preliminary rounds to the finals.

👉 Click here for the interactive championship bracket

Scheme

Show selection

  • Monday, May 6 at 8:30 PM ET on NCAA.com

Preliminary rounds at regional locations

  • May 10 (preliminaries day 1)
    • (4) Mercyhurst vs. (5) Fairmont State | 1:00 PM | Atlantic Region #1
    • (2) Indiana (PA) vs. (7) Shaw | 10am | Atlantic region #2
    • (3) Slippery Rock vs. (6) Millersville | 2:00 PM | | Atlantic region #2
    • (4) State of Northwest Missouri vs. (5) Augustana | 1:00 PM | Central Region #1
    • (3) Missouri West vs. (6) Southeastern Oklahoma | 2:00 PM | Central Region #2
    • (4) District of Columbia vs. (5) Adelphi | 12:00 noon | Eastern Region #1
    • (2) St. Thomas Aquinas vs. (3) Wilmington (DE) | 12:00 noon | Eastern Region #2
    • (4) Findlay vs. (5) Grand Valley State | 11am | Midwest Region #1
    • (2) Tiffin vs. (7) Northwood | 10am | Midwest Region #2
    • (3) Wayne State (MI) vs. (6) Ferris State | 2:00 PM | Midwest Region #2
    • (1) Barry vs. (8) Tuskegee | 9am | Region South #1
    • (4) Embry-Riddle (FL) vs. (5) Tampa | 12:00 noon | Region South #1
    • (2) Lynn vs. (7) AUM | 9am | Southern Region #2
    • (3) Nova Southeastern vs. (6) West Alabama | 1:00 PM | Southern Region #2
    • (1) Midwestern State vs. (4) DBU | 12:00 noon | South Central Region #1
    • (2) Cameron vs. (3) Angelo State | 3:00 PM | South Central Region #2
    • (4) Columbus State vs. (5) Erskine | 1:00 PM | Southeast Region #1
    • (2) Flagler vs. (7) Newberry | 11am | Southeast Region #2
    • (3) Wingate vs. (6) Catawba | Southeast Region #2
    • (1) Art academy vs. (4) CUI | Western Region #1
    • (2) Point Loma vs. (3) Azusa Pacific | 4:00 PM | Western Region #2
  • May 11 (preliminaries day 2)

Championship Finals at Sanlando Park in Altamonte Springs, Florida*

  • Monday May 20
    • First round | Eight games | 9am ET and 1pm ET
  • Tuesday May 21
    • Quarter-finals | 4:00 PM ET
  • Thursday May 23
  • Friday May 24
    • Championship Final | 1:00 PM ET

*In the event of very bad weather, the Tennis Committee reserves the right to change match formats in order to allow the Championships to continue and be completed.

Championship history

Here are the DII women’s tennis champions since 1982.

YEAR CHAMPION SCORE SECOND PLACE HOST OR SITE
2023 Barry 4-1 Nova Southeast Orlando, FL.
2022 Barry 4-1 Central Oklahoma Altamonte Springs, Florida.
2021 Barry 4-0 UIndy Surprise, Az.
2020 Canceled due to Covid-19
2019 Barry 4-2 Lynn Altamonte Springs, Florida.
2018 Barry 5-0 West Florida Surprise, Ariz.
2017 Barry 5-0 Lynn Altamonte Springs, Florida.
2016 Armstrong* 5-3 BYU-Hawaii Denver, Colo.
2015 Armstrong* 5-2 Barry Surprise, Ariz.
2014 Barry 5-4 Armstrong Atlantic Ocean Altamonte Springs, Florida.
2013 Armstrong Atlantic Ocean 5-2 BYU-Hawaii Surprise, Ariz.
2012 Armstrong Atlantic Ocean 5-2 BYU-Hawaii Louisville, Ky.
2011 Barry 5-3 Lynn Altamonte Springs, Florida.
2010 Armstrong Atlantic Ocean 5-1 BYU-Hawaii Altamonte Springs, Florida.
2009 Armstrong Atlantic Ocean 5-2 Lynn Altamonte Springs, Florida.
2008 Armstrong Atlantic Ocean 5-1 Lynn Houston, Texas
2007 BYU-Hawaii 5-0 West Florida Altamonte Springs, Florida.
2006 BYU-Hawaii 5-3 Armstrong Atlantic Ocean Kansas City, Mo.
2005 Armstrong Atlantic Ocean 5-3 BYU-Hawaii Altamonte Springs, Florida.
2004 BYU-Hawaii 5-1 Lynn Altamonte Springs, Florida.
2003 BYU-Hawaii 5-3 Barry Altamonte Springs, Florida.
2002 BYU-Hawaii 5-1 Armstrong Atlantic Ocean Kansas City, Mo.
2001 Lynn 5-3 BYU-Hawaii West Florida
2000 BYU-Hawaii 5-0 Lynn West Florida
1999 BYU-Hawaii 5-1 Armstrong Atlantic Ocean West Florida
1998 Lynn 5-2 Armstrong Atlantic Ocean Springfield, Mo.
1997 Lynn 5-4 Armstrong Atlantic Ocean Springfield, Mo.
1996 Armstrong Atlantic Ocean 4-0 Abilene Christian Central Oklahoma.
1995 Armstrong Atlantic Ocean 4-0 Grand Canyon UC Davis
1994 North Florida 6-0 Cal Poly Pomona Industry, California.
1993 UC Davis 5-1 Cal Poly Industry, California.
1992 Cal Poly Pomona 5-0 Grand Canyon West Texas. A&M
1991 Cal Poly Pomona 5-3 UC Davis UC Davis
1990 UC Davis 5-3 Cal Poly Pomona UC Davis
1989 SIU Edwardsville 5-4 UC Davis SIU Edwardsville
1988 SIU Edwardsville 5-4 Cal Poly Sonoma State
1987 SIU Edwardsville 5-4 Abilene Christian Cal St. Northridge
1986 SIU Edwardsville 5-4 Cal St. Northridge Cal St. Northridge
1985 Chattanooga 8-1 Notre Dame (Cal.) Bakersfield, California.
1984 Chattanooga 8-1 SIU Edwardsville Chattanooga, Tenn.
1983 Chattanooga 5-4 UC Davis Pomona, California.
1982 Cal St. Northridge 15-13 Cal St. Bakersfield SIU Edwardsville

*Armstrong’s participation in the 2015 and 2016 championships was vacated by the NCAA Committee on Infractions.