close
close

Voice News

CA News 2024

searchengine

2024 NCAA DII Men’s Tennis Championship: Scores, Brackets, Schedule

The selections for the 2024 NCAA DII Men’s Tennis Championship were announced on Monday, May 6, on NCAA.com.

Full selections released | Printable Bracket for Regionals

The championship begins with preliminary rounds on Tuesday, May 21, prior to the national championship match on Saturday, May 25 at Sanlando Park in Altamonte Springs, Florida. The NCAA Division II men’s and women’s selection committee will select a field of 48 teams to participate in the 2024 championships. After regional play, the teams will compete in the 16-team finals.

👉 Click for the interactive bracket

2024 NCAA DII Men’s Tennis Team Championship Schedule

  • Selection show | Monday, May 6 at 8:00 PM ET NCAA.com
  • Preliminaries (Day 1) | Monday May 13
    • (4) Fairmont State vs. (5) West Virginia Wesleyan | 12:00 noon | Atlantic Region #1
    • (2) Edinboro vs. (7) Shaw | 12:00 noon | Atlantic region #2
    • (3) Mercyhurst vs. (6) Millersville | 2:30 PM | Atlantic region #2
    • (1) Washburn vs. (4) Harding | 2:00 PM | Central Region #1
    • (2) Ouachita Baptist vs. (3) Southern Arkansas | Central Region #2
    • (4) Dist. Columbia vs. (5) Southern New Hampshire | 12:00 noon | Eastern Region #1
    • (2) Jefferson vs. (3) Adelphi | 12:00 noon | Eastern Region #2
    • (1) Uindy vs. Findlay | 11am | Midwest Region #1
    • (4) Drury vs. McKendree | 11am | Midwest Region #1
    • (2) Ferris State vs. (7) Grand Valley State | 10am | Midwest Region #2
    • (3) Wayne State (MI) vs. (6) Tiffin | 2:00 PM | Midwest Region #2
    • (1) UT Tyler vs. (4) Lubbock Christian | 3:00 PM | South Central Region #1
    • (2) Midwestern State vs. (3) Permian Basin of Texas | 12:00 noon | South Central Region #2
    • (1) Valdosta State vs. (8) Spring Hill | 10am | Region South #1
    • (4) Barry vs. (5) West Florida | 2:00 PM | Region South #1
    • (2) Saint Leo vs. (7) Florida South | 10am | Southern Region #2
    • (3) Rollins vs. (6) Embry-Riddle (FL) | 10am | Southern Region #2
    • (1) Flagler vs. (8) Mount Olive | 11am | Southeast Region #1
    • (4) Lander vs. (5) Wingate | 3:00 PM | Southeast Region #1
    • (2) The State of Columbus vs. (7) Belmont Abbey | 10am Southeast Region #2
    • (3) North Georgia vs. (6) Augusta | 1:00 PM | Southeast Region #2
    • (2) Hawaii Pacific vs. (3) Biola | 10 p.m. | Western Region #1
    • (1) Azusa Pacific vs. (4) Point Loma | 9:00 PM | Western Region #1
  • Preliminaries (Day 2) | Tuesday May 14th
  • First round | Tuesday May 21
  • Quarter-finals | Wednesday May 22
  • Semi-finals | Friday May 24
  • National Championship | Saturday May 25

Championship history

Below is year-by-year championship history for Division II men’s tennis.

YEAR CHAMPION POINTS/SCORE SECOND PLACE PLACE
2023 Barry 4-2 The State of Columbus Orlando, FL.
2022 Barry 4-1 Wayne State Altamonte Springs, Florida.
2021 Barry 4-1 The State of Columbus Surprise, Ariz.
2020 Canceled due to Covid-19
2019 Barry 4-3 The State of Columbus Altamonte Springs, Florida.
2018 The State of Columbus 5-4 Barry Surprise, Ariz.
2017 West Florida 5-2 Barry Altamonte Springs, Florida.
2016 Hawaii Pacific Ocean 5-3 Saint Leo Denver, Colo.
2015 Barry 5-3 Hawaii Pacific Ocean Surprise, Ariz.
2014 West Florida 5-3 Hawaii Pacific Ocean Altamonte Springs, Florida.
2013 Barry 5-4 Armstrong Atlantic Ocean Surprise, Ariz.
2012 Armstrong Atlantic Ocean 5-0 West Florida Louisville, Ky.
2011 Valdosta State 5-2 Barry Altamonte Springs, Florida.
2010 Barry 5-4 Valdosta St. Altamonte Springs, Florida.
2009 Armstrong Atlantic State 5-4 Barry Altamonte Springs, Florida.
2008 Armstrong Atlantic State 5-0 Barry Houston, Texas
2007 Lynn 5-1 Valdosta State Altamonte Springs, Florida.
2006 Valdosta State 5-2 Lynn Kansas City, Mo.
2005 West Fla. 5-0 North Florida Altamonte Springs, Florida.
2004 West Fla. 5-2 Valdosta St. Altamonte Springs, Florida.
2003 BYU-Hawaii 5-4 Hawaii Pacific Ocean Altamonte Springs, Florida.
2002 BYU-Hawaii 5-4 Drury Kansas City, Mo.
2001 Rollins 5-0 Hawaii Pacific Ocean West Fla.
2000 Lander 5-2 Hawaii Pacific Ocean West Fla.
1999 Lander 5-1 Barry West Fla.
1998 Lander 5-1 Barry Springfield, Mo.
1997 Lander 5-1 West Fla. Springfield, Mo.
1996 Lander 4-1 Rollins Central Oklahoma.
1995 Lander 4-2 North Fla. UC Davis
1994 Lander 5-3 Hampton Southwestern Baptist
1993 Lander 5-2 Hampton Central Oklahoma.
1992 UC Davis 5-1 Hampton Central Oklahoma.
1991 Rollins 5-3 Cal Poly Central Oklahoma.
1990 Cal Poly 5-4 UC Davis SIU Edwardsville
1989 Hampton 5-1 Cal Poly Southwestern Baptist
1988 Kapman 5-2 Hampton Sonoma St.
1987 Kapman 5-1 Hampton Cal St. Northridge
1986 Cal Poly 5-4 Kapman Cal St. Northridge
1985 Kapman 5-4 Hampton Cal St. Northridge
1984 SIU Edwardsville 5-4 Texas St. Texas St.
1983 SIU Edwardsville 5-4 Texas St. Texas St.
1982 SIU Edwardsville 22-13 Cal St. Bakersfield Florida Int
1981 SIU Edwardsville 22-12 Rollins, Texas St. Ark.-Little Rock
1980 SIU Edwardsville 24-12 Nichols St. SIU Edwardsville
1979 SIU Edwardsville 21-15 San Diego Ark.-Little Rock
1978 SIU Edwardsville 14-12 Hampton, San Diego San Diego
1977 UC Irvine 20-15 SIU Edwardsville San Diego
1976 Hampton 23-18 UC Irvine Northwest Mo. St.
1975 UC Irvine, San Diego 22 Colorado St. Pueblo
1974 San Diego 25-20 UC Irvine UC Irvine
1973 UC Irvine 28-17 Cal Poly East Stroudsburg
1972 UC Irvine, Rollins 22 Kalamazoo
1971 UC Irvine 25-22 Rollins The peacock
1970 UC Irvine 25-12 Cal Poly Cal St Hayward
1969 Cal St. Northridge 17-16 Truman East Stroudsburg
1968 Fresno St. 19-14 Cal St LA Ft. Worth, Texas
1967 Long Beach St. 18-14 Lamar Chicago
1966 Rollins 17-12 Cal St. LA, Long Beach St. Sewanee
1965 Cal St LA 20-16 Redlands Cal St LA
1964 Cal St. LA, South Illustration. 15 The peacock
1963 Cal St LA 9-7 Southern Sick. Washington-St. Louis